ARBORETUM W WOJSŁAWICACH - TWIERDZA SREBRNA GÓRA

O arboretum:

Park w Wojsławicach zyskał należną mu sławę i uznanie w latach 20. XX w., kiedy stał się placówką doświadczalną Niemieckiego Towarzystwa Dendrologicznego, a także był licznie odwiedzany przez osoby ze sfer ziemiańskich Śląska oraz Czech. Druga wojna światowa szczęśliwie ominęła park, jednak w późniejszych latach wielokrotnie zmieniał on właścicieli. W 1977 r. Komisja Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce nadała parkowi w Wojsławicach rangę Arboretum, a w 1983 r. cały pięciohektarowy obiekt wpisano do rejestru zabytków kultury. Od 1988 r. Arboretum jest filią Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Powierzchnię parku systematycznie powiększano- w 2005 r. wynosiła już 62 hektary. Nadal rekonstruuje się stawy i cieki wodne, zakłada systemy nawadniające, wytycza nowe alejki, a przede wszystkim sadzi wiele roślin. Wszystkie okazy posiadają szczegółową dokumentację, etykiety informacyjne, a unikaty specjalne tablice opisowe.

W programie:

09.00 Przyjazd do Wojsławic. Zwiedzanie arboretum.
Arboretum nadal służy nauce oraz tysiącom gości, których przyciąga tu bujna przyroda i  największe w Polsce kolekcje: Narodowa Kolekcja Historycznych Odmian Różaneczników (Rhododendron) Rasy Łużyckiej, bukszpanów i największa w Europie kolekcja liliowców.
W czasie zwiedzania z przewodnikiem – możliwość lunchu w miejscowym barze.

Przejazd do Srebrnej Góry.
Twierdza Srebrna Góra jest unikatowym obiektem w skali militarnego dziedzictwa kulturowego Europy. Podziw budzi potężny Donjon, jeden z najciekawszych obiektów fortyfikacji epoki nowożytnej.
Podczas pobytu odwiedzający goście mają możliwość spotkać się z przewodnikiem – żołnierzem, który w interesujący sposób przedstawia historię i ciekawostki Twierdzy. W programie zawarte jest m.in. zwiedzanie kazamat, w tym z podziemnym ujęciem wody wraz ze studnią (53 m głębokości) i mechanizmem poboru, podziemnym mostem zwodzonym, przejście przez najgłębszą fosę w Polsce. Dorośli, dzieci, czy młodzież poznają cały wachlarz artylerii fortecznej stosowanej do obrony twierdzy wraz z wystrzałem z repliki największego na Śląsku działa. Wszystkie atrakcje i ekspozycje przygotowano tak by nie zmęczyć i zanudzić odbiorców, wręcz przeciwnie- by pozwolić na przeniesienie się w czasy XVIII wiecznego funkcjonowania górskiej fortecy.

Powrót do Zielonej Góry ok.20.00

UWAGA !!!

Realizacja programu dodatkowo płatna: 60 zł (Arboretum, Twierdza Srebrna Góra, przewodnicy miejscowi, opłaty parkingowe i drogowe).

Termin: do ustalenia

Cena: 130 zł

Cena obejmuje: przejazd autokarem, ubezpieczenie Signal Iduna, opiekę pilota.

Zarezerwuj wycieczkę

EnglishGermanCzechFrenchItalianSpanishRussianPolish